آشپزخانه‌ی شيندخت

خانه         يادداشت‌های روزانه         بجنورد         اشعار ترکی         > آشپزخانه <         فوتوبلاگ

19, 2019 09:06

 

كيش اسفناج

 

مواد لازم:
اسفناج خرد شده ٣٥٠ گرم
پياز يك عدد متوسط
سير دو حبه
تخم مرغ دو عدد
شير يك فنجان
پنير پارمزان ١٥٠ گرم
روغن كمي
نمك و فلفل و ادويه دلخواه به مقدار لازم

مواد لازم براي خمير كيش:
كره ٢٠٠ گرم
شير يك سوم ليوان
آرد ٣٥٠ گرم
نمك كمي

طرز تهيه ي خمير كيش:
آرد را در ظرفي ريخته و شير و نمك و كره را به آن اضافه مي كنيم و به آرامي ورز مي دهيم تا خمير يكدست شود و حالت چسبندگي پيدا كند سپس مدت يك ساعت خمير را استراحت مي دهيم. بعد خمير را به اندازه ي ظرف پيركس گرد باز كرده و توي ظرف پهن مي كنيم

طرز تهيه ي كيش اسفناج:
پياز را خرد كرده در كمي روغن تفت مي دهيم سپس سير خرد شده را به آن اضافه كرده و تفت مي دهيم و بعد اسفناج رو ريخته هم مي زنيم تا حجم اسفناج كم شود در انتها قارچ خرد شده را به مواد اضافه كرده و نمك و فلفل و ادويه مي ريزيم ، شامل پودر تخم گشنيز و پودر ميخك يا جوز هندي يا زنجفيل ( بسته به ذايقه خودتان) روي حرارت كم مواد را هم مي زنيم تا اب اسفناج و قارچ تبخير شود.
مخلوط قارچ و اسفناج را روي خمير مي ريزيم تا سطح خمير را بپوشاند و تخم مرغ ها را با شير هم زده روي آن مي دهيم و در فر با دماي ١٨٠ درجه ي سانتيگراد مي گذاريم به مدت نيم ساعت تا خمير بپزد. سبس از فر خارج كرده پنير را روي آن مي ريزيم و دوباره در فر قرار مي دهيم تا پنير ذوب شود.
نوش جان


22, 2014 11:05

 

پاستای سبزیجات

 

مواد لازم:
پاستا یک بسته
کلم یک چهارم یک کلم متوسط
قارچ 300 گرم
هویج دو عدد متوسط

سیب زمینی پخته 5 عدد کوچک
پیاز یک عدد متوسط
سیر دو حبه
زردچوبه- نمک و فلفل و ادویه های دلخواه (زنجفیل- جوزهندی- دارچین) به مقدار لازم

طرز تهیه:

در طرف نچسب مقدار کمی روغن زیتون می رریزیم و پیاز را داخل آن خرد کرده و در ظرف را می گذاریم تا پیازها با حرارت ملایم کمی تفت بخورد نباید پیاز سرخ شود و فقط باید نرم شود و سپس سیر را هم داخل ان خرد می کنیم و با پیاز تفت می دهیم بعد کلم خرد شده را به پیاز و سیر اضافه کرده و هم می زنیم و در ظرف را می گذاریم و هر از گاهی انرا هم می زنیم تا تفت بخورد. هویج را درشت رنده کرده بعد از اینکه کلم تفت خورد به ان اضافه می کنیم و پاپریکا را خرد کرده داخل ظرف می ریزم و هم می زنیم تا همه ی مواد خوب مخلوط شده و تفت بخورد سپس زردچوبه و نمک و ادویه ی دلخواه را به ان اضافه می کنیم قارچ را خرد کرده در ظرف دیگری می پزیم و قارچ پخته و سیب زمینی پخته خرد شده را هم به مواد اضافه کرده و حرارت را کمی زیاد می کنیم وقتی مواد خوب تفت خوردن کنار می گذاریم.
برای درست کردن سس پاستا دو قاشق غذاخوری ارد را با 50 گرم کره تفت می دهیم و یک لیوان شیر به ان اضافه کرده و هم می زنیم تا سس غلیظ شود کمی پودر اویشن هم به ان می زنیم و وقتی سس غلیظ شد ان را با سبزیجات پخته مخلوط کرده خوب هم می زنیم.
پاستا را با مقدار کمی اب و نمک می پزیم. پاستای پخته شده را با سبزیجات مخلوط می کنیم و در ظرف کشیده و سرو می کنیم

برایدرست کردن پاستای سبزیجات می توانید از سبزیجات دیگری مثل کلم بروکلی و اسفناج هم استفاده کنید . در عکس زیر من کمی اسفناج هم به کلم پیچ اضافه کردم موقع تفت دادن.

طرز تهیه ی خمیر پاستا

مواد لازم:

ارد یک پیمانه
تخم مرغ دو عدد
خامه نصف لیوان
نمک و فلفل به مقدار لازم
همه ی مواد را با هم مخلوط کرده و خوب ورز می دهیم تا خمیر ملایم و یکدست شود و به دست نچسبد داخل نایلون گذاشته و یک ساعت استراحت می دهیم. سپس خمیر را بصورت لواش نازک باز می کنیم و قالب می زنیم و می گذاریم پاستا ها خشک شود.

پاستای خانگی را می توانید طعم دار کنید با ادویه یا پودر سبزی های معطر.


8, 2014 07:10

 

پای اسفناج

 

مواد لازم:
گوشت چرخی 200 گرم
اسفناج 350 گرم
سیب زمینی 4 عدد کوچک
پیاز داغ سه قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

مواد لازم براي خمير پاي:
آرد 500 گرم
كره 300 گرم ( يا روغن جامد 250 گرم)
شير يك فنجان
نمك یک قاشق چایخوری

طرز تهيه خمير:
آرد را در ظرفي ريخته, نمك و شير را روي آرد مي ريزيم و بهم مي زنيم, بعد كره را قطعه قطعه مي كنيم و وسط خمير مي ريزيم و خمير را با كره خوب مخلوط مي كنيم بطوريكه چسبندگي پيدا كنه ولي كش نياد, اين خمير نبايد زياد ورز داده شود, فقط خمير چسبندگي پيدا كند و قابل بازكردن باشد و بعد خمير را در نايلون مي گذاريم تا دو, سه ساعت استراحت کند.

طرز تهیه ی پای اسفناج:
ابتدا گوشت چرخ شده را با نصف پیاز داغ تفت داده بصورتی که برای ماکارونی استفاده می کنیم( فقط بدون رب) ا
سپس اسفناج را خرد کرده با باقی پیاز داغ تفت می دهیم در صورت تمایل دو حبه سیر هم خرد کرده با اسفناج تفت دهید وسیب زمینی پخته را خرد کرده به اسفناج اضافه کرده در انتها گوشت چرخی سرخ شده را داخل ان ریخته و نمک و ادویه ی دلخواه را می ریزیم و مواد را خوب مخلوط می کنیم با یک چهارم فنجان اب می گذاریم بپزد.
طرف پیرکس بزرگی را چرب کرده و دوسوم از خمیر را به اندازه ی ظرف باز می کنیم و مواد را داخل آن ریخته و از خمیر باقی مانده لواش نازکی برای روی پای درست می کنیم. روی پای را زرده ی تخم مرغ می زنیم و کنجد پاشیده و در فر می گذاریم. (ریختن کنجد اختیاری است )
درجه ی فر 180 درجه ی سانتی گراد به مدت یکساعت است. البته حرارت فرها متفاوت است و ممکنه این درجه در بعضی فرها زیاد یا کم باشد. در فر من این حرارت متوسط است.
در صورت تمایل می توانید بجای گوشت چرخی از قارچ استفاده کنید و این غذا کاملن گیاهی باشد.
نوش جان


2, 2013 07:35

 

راتاتوي

 

مواد لازم:

بادمجان ٢ عدد
كدو ٢ عدد
گوجه فرنگي ٤ عدد
پياز ١ عدد
سير ٣ حبه
فلفل دلمه اي بزرگ ١ عدد
پنير پيتزا ١٥٠ گرم
نمك و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهيه :

تابه را روي شعله‌ي متوسط مي‌گذاريم و كمي روغن مي‌ريزيم و ابتدا پيازها را كه خرد كرديم در آن مي‌ريزيم و سر تفت مي دهيم و سير را به ان اضافه كرده و هم مي‌زنيم و بعد فلفل دلمه‌اي خرد شده را داخل تابه مي‌ريزيم. بايد مدام هم بزنيم تا اب نيندازد و سرخ شود. سپس بادمجان‌ها و كدوها را كه پوست كنديم و حلقه حلقه كرديم داخل تابه مي‌ريزيم و هم مي‌زنيم تا سرخ شوند. وقتي بادمجان‌ها و كدوها سرخ شدند گوجه فرنگي‌ها را كه كه خرد كرده و داخل تابه مي‌ريزيم در اين مرحله حرارت را بيشتر مي‌كنيم و مدام هم مي‌زنيم تا گوجه فرنگي هم تفت بخورد. زردچوبه و نمك و فلفل اضافه مي‌كنيم و بعد از چند ددقيقه حرارت را كم كرده و نصف استكان آب جوش روي مواد مي‌ريزيم و در تابه را مي‌گذاريم تا مواد پخته شود و اب آن تبخير شود و در انتها پنير پيتزا را روي مواد مي‌ريزيم وقتي پنير ذوب شد غذا آماده است.
راتاتوي همان يتيمچه‌ي ماست كه پنير پيتزا به ان اضافه مي‌كنيم.
نوش جان


27, 2012 06:49

 

رولت گوشت و مرغ

 

مواد لازم:

گوشت چرخ كرده ٣٠٠ گرم
سينه مرغ بدون استخوان ٢٠٠ گرم
پياز يك عدد متوسط
پياز داغ دو قاشق غذاخوري
پنير پيتزا سه قاشق غذاخوري
زرشك دو قاشق غذاخوري
جعفري خرد شده دو قاشق غذاخوري
نمك و فلفل و زردچوبه به مقدار دلخواه

طرز تهيه:

پياز را رنده كرده با گوشت چرخ كرده مخلوط مي‌كنيم و نمك و زردچوبه و فلفل مي‌زنيم و خوب ورز مي‌دهيم.
سينه مرغ را پخته و ريش ريش مي‌كنيم و در ظرفي كمي كره ريخته و پياز داغ و مرغ ريش ريش شده را سر تفت مي‌دهيم و زرشك را شسته به آن اضافه مي‌كنيم و كمي نمك و فلفل به آن مي‌زنيم اگر دوست داشته باشيد مي‌توانيد نصف قاشق چاي‌خوري پودر زنجبيل هم به مرغ بزنيد سپس جعفري را به مخلوط اضافه كرده و از روي آتش بر مي‌داريم.

فويل را در سيني پهن كرده و سطح فويل را چرب مي‌كنيم گوشت چرخ كرده را روي فويل باز مي‌كنيم روي آن كمي پنير پيتزا ريخته و از مخلوط گوشت مرغ روي ان مي‌ذاريم و مقداري ديگر پنير روي ان ريخته و گوشت را رول مي‌كنيم و فويل را دور گوشت رول شده مي‌پيچيم و در فر قرار مي‌دهيم تا پخته شود.
اين رولت را مي‌توان با نان يا برنج سرو كرد.


15, 2012 07:45

 

موساکا (غذای یونانی)

 

مواد لازم:

بادمجان سرخ شده (6-7 عدد)
کدوی سرخ شده ( 4-5 عدد)
گوشت چرخ کرده 400 گرم
قارچ نیم کیلو
فلفل دلمه ای دو عدد
گوجه فرنگی 4 عدد
پیاز سرخ شده دو قاشق غذاخوری
سیر دو حبه
پنیر پیتزا دو قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
سس سفید
تخم مرغ 2 عدد

طرز تهیه:
ابتدا گوشت چرخ کرده را با پیاز داغ مخلوط کرده و سر تفت می دهیم و نمک و فلفل و زردچوبه را به آن اضافه می کنیم و سیر و فلفل دلمه ای را را خرد کرده به آن اضافه می کنیم. گوجه فرنگی ها را پوست کنده و میکس کرده و به گوشت چرخ کرده اضافه می کنیم. قارچ را هم که جدا با کمی روغن و چند قطره آبلیمو می پزیم تا آب آن گرفته شود و سپس به گوشت اضافه کرده و این مخلوط گوشتی را می گذاریم بپزد ولی اب آن کاملن خشک نشود (سس گوشتی باید کمی ابدار باشد)
ظرفی مناسب انتخاب کرده و بادمجان ها و کدوها را در ظرف می چینیم و روی آن سس گوشتی را می ریزیم و روی ظرف فویل کشیده و مدت 15 تا 20 دقیقه در فر با حرارت 150 درجه سانتی گراد می گذاریم بپزد. در این فاصله سس سفید را آماده می کنیم.
ابتدا 50 گرم کره را توی ظرفی ریخته و روی حرارت می گذاریم و دو قاشق غذاخوری سرپر آرد به آن اضافه کرده و تفت می دهیم سپس یک لیوان شیر روی آن ریخته و مرتب هم می زنیم تا آرد گلوله گلوله نشود وقتی کمی غلیظ شد پنیر پیتزا را داخل سس ریخته و هم می زنیم و از روی حرارت برداشته و تخم مرغ ها را روی سس ریخته و خوب هم می زنیم تا سس یکدست شود. سپس ظرف را از فر خارج کرده و سس را روی سطح موادمان می مالیم تا تمام سطح آن را بپوشاند و دوباره آن را در فر گذاشته و این بار به حدی در فر بماند تا سس روی آن طلایی شود.
سپس از فر خارج کرده و سرو می کنیم.

اگر مایل باشید می توانید روی ورقه های بادمجان, سیب زمینی ورقه شده بگذارید و یا قارچ خام (علاوه بر قارچی که در سس گوشتی وجود دارد)11, 2011 03:30

 

یک نوع کیش

 

کیش نوعی پای است که مواد داخل آن با مواد غذایی پر می شود و با پای که جهت دسر بکار می رود و نوعی شیرینی است , تفاوت دارد.
مواد داخل کیش هم بنا به سلیقه و ذائقه خودتان است. می توانید با انواع گوشت ها داخل آنرا پر کنید یا از مواد پیتزا استفاده کنید. در این نوع کیش من از مواد پیتزا استفاده کردم.

مواد لازم:

خمیر پای یا خمیر پیتزا (دستور هردوی آنها در بخش آشپزی موجود است)
ژامبون و سوسیس هردو با هم 250 گرم
قارچ 300 گرم
پنیر پیتزا 150 گرم
پاپریکا یک عدد
رب گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و آویشن به مقدار لازم
(در عکس زیر مخلوط میانه ی کیش را آماده کردم و بعد عکس گرفتم)

طرز تهیه:

ژامبون و سوسیس را خرد کرده و در تابه ریخته با مقدار کمی روغن تفت می دهیم و بعد قارچ ها را که شسته و خرد کردیم به آن اضافه می کنیم و نمک و فلفل و رب و آویشن را به مواد اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم.
قسمتی از خمیر را برای روی کیش کنار می گذاریم و بقیه ی خمیر را به اندازه ی ظرف مان باز می کنیم روی خمیر کمی سس قرمز می مالیم و مقداری پنیر پیتزا روی آن ریخته و مواد را روی آن می ریزیم و بعد روی مواد بقیه پنیر پیتزا را می ریزیم و سپس خمیری که برای روی کیش کنار گذاشته بودیم نازک باز می کنیم و روی آن می گذاریم و کناره ها را خوب بهم چسبانده و چین می دهیم. روی خمیر زرده ی تخم مرغ مالیده و کمی کنجد روی آن می پاشیم و در فر با حرارت 160 درجه سانتیگراد به مدت 45 دقیقه می گذاریم تا بپزد.
(زمان پخت بسته به حرارت فرتان دارد ممکن است این مدت کمتر یا بیشتر باشد . باید مراقب باشید و هر از گاهی چک کنید)

26, 2011 02:08

 

سوسیس قنداق پیچ

 

مواد لازم برای 4نفر :

سوسیس 8 عدد
پنیر پیتزای ورقه‌ا‌ی یک بسته
خمیر پیتزا 300 گرم

طرز تهیه:

خمیرپیتزا را که دستورش را قبلن این‌جا نوشتم آماده می‌کنیم. خمیر را پهن می‌کنیم و به صورت نوارهایی برش می‌زنیم. برای هر سوسیس نصف پنیر ورقه را دورش می‌پیچیم و خمیرها را بصورت نوار قنداق پیچ بچه، دور سوسیس‌ها می‌پیچیم. سپس روی خمیر را زرده تخم مرغ می‌مالیم و در سینی می‌چینیم و در فر می‌گذاریم. با درجه حرارت 150 درجه سانتی‌گراد تا وقتی که خمیر پخته و روی آن طلایی شود.
این طرز طبخ سوسیس چون بدون روغن است و سوسیس‌ها کبابی می‌شود، بهترین روش است و خوشمزه.


13, 2011 09:50

 

پیتزا برای 4 نفر (هشت برش)

 

دستور پیتزا را دوست خوبم آقا شهرام عزیز هم‌راه با عکس فرستادند که این‌جا می‌گذارم.

مواد لازم:

خمیر نان فوکاسیو با آویشن و رزماری 450 گرم ( باید آرد سبوس‌دار این خمیر کم‌تر باشد. یک سهم آرد سبوس‌دار و سه سهم آرد سفید)
پنیر پیتزا 250-300 گرم
سس پیتزا یک ملاقه‌ی پر
مخلفات می‌تواند انتخاب خود شما باشد شامل: ( پیاز- گوجه- فلفل سبز دلمه‌ای- گوشت چرخ‌کرده- زیتون سیاه حلقه حلقه شده- بروکلی- قارچ) ترکیب گوشت چرخ کرده- پیاز- فلفلل سبز بسیار عالی است و می‌توانید قارچ را هم به آن اضافه کنید. پیتزا را بدون مخلفات یا فقط با سس و پنیر هم می‌توانید درست کنید تا فقط مزه‌ی اصلی پیتزا را تجربه کنید.

{ مخلفات پیتزایی که خودم درست کردم عبارتند از:
ژامبون 200 گرم
قارچ 200 گرم
پنیر پیتزا 300 گرم
فلفل دلمه‌ای یک عدد
سس پیتزا 4 قاشق غذاخوری
خمیر نان فوکاسیو}

مواد لازم برای چهار ملاقه سس پیتزا

رب گوجه‌فرنگی 4 قاشق غذاخوری
فلفل سیاه یک قاشق مرباخوری
ریحان تازه یا خشک یک قاشق غذاخوری
پونه یک قاشق غذاخوری (حتمن پونه باشد)
نمک به مقدار لازم
پنیر پارمزان یک قاشق ( این پنیر به‌صورت پودر است در صورت نبودن در ایران از آن صرف نظر شود ولی استفاده از پارمزان بخاطر عطر مخصوصش به‌تر است)
سرکه دو قاشق غذاخوری ولی اگر رب گوجه فرنگی به اندازه کافی ترش است, فقط یک قاشق سرکه استفاده کنید.
روغن زیتون 4 قاشق غذاخوری
پودر سیر یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه‌ی سس پیتزا

روغن زیتون را در یک ماهی‌تابه کمی داغ کرده و رب را در آن تفت می‌دهیم. روغن زیتون زود می‌سوزد پس از شعله‌ی کم استفاده شود. سپس سه استکان آب به آن اضافه می‌کنیم بعد از یکی دو جوش آن‌را از روی شعله برداشته و می‌گذاریم سرد شود. سپس تمام مخلفات سس را به آن اضافه می‌کنیم.
اگر سس کمی سفت یا رقیق بود مقدار آب یا رب آن‌را بیش‌تر کنید. من هیچ‌وقت این سس را در مقیاس کم درست نکردم برای همین مشکل است که بگویم مقدار پیشنهادی برای چهار ملاقه سس صحیح است.

طرز تهیه‌ی پیتزا

پنیر پیتزا را رنده کرده . و پیاز و فلفل سبز و قارچ و دیگر مخلفات را خرد کرده، آماده می‌کنیم.
اگر از گوشت چرخ کرده استفاده می‌کنید آنرا با پیاز داغ تفت داده و به آن کمی سیر تازه خرد شده به جای ادویه اضافه کنید. ( به این گوشت هیچ ادویه ای نمی‌زنیم حتا زردچوبه, چون مزه پیتزا را تغییر می‌دهد)
فر را با درجه حرارت 220 درجه تنظیم می‌کنیم
قبل از پهن کردن خمیر آن‌را مدت نیم‌ساعت در یخچال قرار می‌دهیم تا سرد شود. سپس آن‌را روی سطح صیقلی گذاشته و با دست فشار می‌دهیم تا هوای آن خارج شود.
خمیر پیتزا را در ظرف مناسبی که کمی لبه ( کراست CRUST ) داشته باشد قرار می‌دهیم و آن‌را درون ظرف پهن می‌کنیم و سپس آن‌را داخل فر گذاشته و مدت یک دقیقه در فر قرار می‌دهیم تا کمی خمیر سفت شود و خودش را بگیرد.
دقت کنید البه خمیر کلفت تر باشد تا مواد را به خوبی در خود نگه دارد.

بعد روی خمیر, یک ملاقه سس ریخته و سپس پنیر پیتزاو روی پنیر هم مخلفات مورد علاقه را که آماده کردیم می‌ریزیم و روی مواد را با پنیر پیتزا می‌پوشانیم و در داخل فر در طبقه پایین فر (نزدیکه شعله) قرار می‌دهیم.
باید مدام زیر خمیر را چک کرد که هم زیر خمیر برشته شود و هم پنیر روی آن.
در این پیتزا هم‌راه با پنیر موتزارلا از پنیر چدار هم استفاده شده است (تکه‌های نارنجی روی پیتزا , پنیر چدار است)

شهرام از لس‌آنجلس


پ.ن: عکس‌های بالا (بجز عکس مواد اولیه) را آقا شهرام فرستادند. ایشان به جای ظرف پیتزا از پارو خمیرگیری استفاده کردند و بعد هم خمیر پیتزا را در سینی سُراندند و داخل فر گذاشتند. این‌کار مهارت زیاد می‌خواهد برای همین استفاده از ظرف مناسب برای پیتزا راحت‌تر است.
عکس‌های زیر از پیتزایی که خودم با ژامبون و قارچ و فلفل درست کردم . من از خمیر فوکاسیو بدون رزماری و آویشن استفاده کردم و آویشن روی مواد پیتزا ریختم.
درست کردن پیتزا با مخلفات و طعم‌های مختلف بستگی به ذائقه شما دارد ولی مهم خمیر آن و پخت پیتزا است.


23, 2011 02:02

 

لازانیای اسفناج

 

مواد لازم برای چهارنفر:

اسفناج پاک کرده و خرد شده 300 گرم
قارچ نیم کیلو
پاپریکا یک عدد بزرگ یا سه عدد کوچک
پنیر پیتزا 300 گرم
لازانیا یک بسته (300گرمی)
خامه یک بسته کوچک
شیر یک لیوان
پیاز یک عدد بزرگ یا دوعدد متوسط
پودر آویشن یک قاشق مرباخوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:

ابتدا قارچ‌ها را شسته و خرد کرده و در تابه می‌ریزیم و یک قاشق روغن زیتون و چند قطره آب لیمو به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم به حدی که آب آن کشیده شود ولی سرخ نشود.
پیاز را خرد کرده و با مقدار کمی روغن تفت می‌دهیم به حدی که طلایی شود سپس اسفناج را به آن اضافه کرده و هم می‌زنیم تا آب اسفناج کشیده شود و تفت بخورد. قارچ را هم که جداگانه آماده کردیم به اسفناج اضافه می‌کنیم. خامه را با شیر رقیق کرده و به مخلوط اسفناج اضافه می‌کنیم و نمک و فلفل و زردچوبه و آویشن را اضافه کرده می‌گذاریم اسفناج کمی پخته شود و بعد از یکی دوجوش برمی‌داریم. مخلوط اسفناج باید کمی آب‌دار و شل باشد.
سپس در قابلمه بزرگی به ابعاد لازانیا آب می‌ریزیم و می‌گذاریم بجوشد. و کمی نمک و روغن در آب جوش می‌ریزیم و لازانیا را تک به تک درون قابلمه می‌گذاریم تا پخته شود. حدود ده دقیقه زمان برای آماده شدن لازانیا لازم است. نباید لازانیا زیاد خشک یا نرم و وارفته باشد.
سپس لازانیا را از قابلمه خارج کرده و در ظرف آب سرد می‌گذاریم و بعد توی آب‌کش می‌ریزیم.
ته ظرف پیرکسی را با کره چرب می‌کنیم و از ورقه‌های لازانیا در ظرف می‌چینیم و از مخلوط اسفناج روی لازانیا می‌گذاریم و روی آن پنیر پیتزا می‌ریزیم و به همین ترتیب ورقه‌های لازانیا را می‌چینیم و مخلوط اسفناج و پنیر تا ظرف پر شود و لایه رویی فقط ورقه لازانیا با پنیر پیتزا روی آن است.
فر را از قبل روشن می‌کنیم و روی درجه 180 تنظیم می‌کنیم و سپس ظرف لازانیا را در فر قرار می‌دهیم. مدت 20 تا 30 دقیقه زمان لازم است تا پنیر روی لازانیا برشته شود و لازانیا آماده سرو کردن.


به نظر من این لازانیا بسیار خوشمزه‌تر و سبک‌تر از لازانیای گوشت است. بخصوص برای کسانی که گیاه‌خوار هستند یک غذای مناسب است. البته بخاطر پنیر پیتزا و خامه، کالری بالایی دارد ولی روغن بکار رفته در آن بسیار کم است. میزان خامه را هم می‌توانید کم‌تر کنید.


17, 2007 12:29

 

خوراک لوبیا به سبک ایتالیایی

 

مواد لازم:

لوبیا چیتی یک‌و‌‌نیم لیوان
ماکارونی به شکل صدف (یا اشکال مختلف) یک لیوان
سوسیس سه عدد
پیاز سرخ شده سه قاشق غذاخوری
رب یک قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه:

لوبیا را قبل از پخت، چند ساعت در آب خیسانده و سپس آب آن را عوض می‌کنیم و با حرارت ملایم می‌گذاریم بپزد.( من معمولن لوبیا را شب در آرام‌پز می‌گذارم تا صبح پخته می‌شود)
ماکارونی را با یک قاشق نمک و کمی روغن مایع در آب جوش می‌ریزیم تا پخته شود. ( نباید خیلی نرم شود مانند اسپاگتی آماده می‌کنیم)
سپس لوبیا پخته شده را با پیاز داغ مخلوط کرده و رب و نمک و فلفل و زردچوبه را به آن اضافه می‌کنیم.
سوسیس‌ها را حلقه کرده داخل لوبیا می‌ریزیم بعد از اینکه سوسیس‌ها پخته شد ماکارونی را که قبلن پختیم داخل لوبیا ریخته پس از چند جوش و جا افتادن لوبیا آن را از روی آتش برمی‌داریم.
لوبیا را با روغن‌زیتون و آب‌لیمو نوش جان کنید.


 
 

 

 

Links

دسته بندی

- کیک و شیرینی (30 مطلب)
- پلو ها و خورش ها (12 مطلب)
- پاستا (2 مطلب)
- انواع نان (3 مطلب)
- ترشیجات و مرباها و سس ها (14 مطلب)
- دسر (15 مطلب)
- سوپ ها و آش ها (5 مطلب)
- سالادها (8 مطلب)
- غذاهای فوری (12 مطلب)
- غذاهای محلی (15 مطلب)
- غذاهای ایرانی (18 مطلب)
- غذاهای خارجی (11 مطلب)


بانک اطلاعاتی بجنوردی‌ها

Recent

كيش اسفناج
پاستای سبزیجات
پای اسفناج
راتاتوي
رولت گوشت و مرغ
موساکا (غذای یونانی)
یک نوع کیش
سوسیس قنداق پیچ
پیتزا برای 4 نفر (هشت برش)
لازانیای اسفناج

Archives

2019
2019
2018
2017
2017
2016
2016
2016
2016
2016
2015
2015
2015
2015
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2006
2006
2006
2006

Logo


 

 

هرگونه برداشت از مطالب يا تصاوير اين وب‌لاگ بدون ذکر نام و آدرس ماخذ ممنوع است.
 
شراره انصاری
 

 

کليه‌ی حقوق اين سايت متعلق به شيندخت‌دات‌کام می‌باشد
 [ای‌ميل به سايت]  [ارسال اين صفحه به دوستان ]  []