آشپزخانه‌ی شيندخت

خانه         يادداشت‌های روزانه         بجنورد         اشعار ترکی         > آشپزخانه <         فوتوبلاگ

10, 2011 02:38

 

کوکوی کدوسبز

 


موادلازم:
کدو سبز 8 عدد
سیب‌زمینی یک عدد متوسط
پیاز یک عدد متوسط
تخم مرغ 5 عدد
زردچوبه- نمک فلفل به مقدار لازم


کدوها و سیب زمینی و پیاز را پوست کنده همه را باهم در میکسر ریخته و خوب خردکرده و مخلوط می‌کنیم و سپس نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کرده و تخم مرغها را داخل آن می‌شکنیم و خوب هم می‌زنیم.
در تابه کمی روغن ریخته روی حرارت قرار می‌دهیم تا داغ شود و سپس مایه کوکو را داخل تابه ریخته و حرارت را کم می‌کنیم تا به آرامی بپزد. وقتی یک روی کوکو پخته شد آن‌را برمی‌گردانیم تا روی دیگر هم بپزد.
این کوکو بسیار خوشمزه است و سبک. اگر با روغن زیتون بپزید که کاملن رژیمی است.


پ.ن: با توجه به این‌که دوستان نظر خاصی ندارند و هیچ کامنتی نمی‌گذارند و کامنت‌های اسپم بسیار زیاد شده ، از این پست به بعد کامنت دانی بسته می‌ماند.


19, 2011 07:25

 

ماهی شکم پر

 


مواد لازم

ماهی سفید یک عدد
پیاز یک عدد
سبزی خرد شده (جعفری و گشنیز) 250 گرم
گردو خرد شده 150 گرم
زرشک 100 گرم
سیر تازه 150 گرم
رب انار دو قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:

پیاز را خرد کرده با مقدار کمی روغن سرخ می‌کنیم. سپس سبزی خرد شده و سیر تازه را به آن اضافه کرده و سر تفت می‌دهیم و بعد گردو و زرشک را اضافه کرده و همه مواد را هم میزنیم تا مخلوط شود و با هم آن‌ها را سرتفت می‌دهیم بعد نمک و فلفل و رب انار را اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا رب انار با مواد مخلوط شود(می‌توانید به جای رب انار از تمبر هندی برای چاشنی استفاده کنید).
ماهی را که قبلن تمیز کرده و شسته ، به مدت یک‌ساعت در پارچه تمیزی می‌پیچیم تا خشک شود و سپس مواد را داخل شکم ماهی پر می‌کنیم و شکم ماهی را می‌دوزیم ( می‌توانید به جای دوختن از خلال استفاده کنید ولی دوختن شکم ماهی بهتر است چون مواد بیرون نمی‌زند. )
ظرف مناسبی را با کره چرب کرده و ماهی را درون ظرف می‌گذاریم مقداری کره ذوب شده را با زعفران حل شده مخلوط می‌کنیم و با برس روی ماهی می‌مالیم. روی ظرف فویل کشیده و در فر به مدت نیم ساعت با حرارت 160 درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم. بعد از نیم ساعت فویل را از روی ماهی برداشته و نیم ساعت دیگر هم بدون فویل ماهی را در فر می‌گذاریم.
ماهی شکم پر را با سبزی پلو و یا خالی می‌توانید سرو کنید.

عکس بالا، ماهی پلو شب عید امسال ما است که در آشپزخانه مامان در بجنورد طبخ شد و من بیاد شما دوستان از آن عکس گرفتم. در این عکس ماهی سفید سرخ کرده هم هست ولی ماهی شکم پر، یک چیز دیگری است. حتمن امتحان کنید.


28, 2010 11:55

 

طرز تهیه پیراشکی با خمیر آماده

 


مواد لازم برای 30 عدد پیراشکی:

گوشت چرخ کرده 250 گرم
قارچ نیم کیلو
زرشک دوقاشق غذاخوری
پیاز داغ سه قاشق غذاخوری
رب دو قاشق غذاخوری
خمیر آماده پیراشکی دوبسته ( 30 عدد)
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
آویشن و جعفری خشک کمی

طرز تهیه:

گوشت را با پیازداغ مخلوط کرده و تفت می‌دهیم و سپس نمک و زردچوبه و فلفل و رب را به آن اضافه کرده و هم می‌زنیم . نصف استکان آب روی گوشت چرخی می‌ریزیم و با حرارت کم می‌گذاریم گوشت پخته و ملایم شود.
قارچ را شسته و خرد کرده و در ظرف دیگری می‌ریزیم. به آن نمک و روغن و چند قطره آب‌لیمو اضافه کرده با حرارت زیاد می‌گذاریم تا بپزد. قارچ آب می‌اندازد باید حتمن با حرارت زیاد آن‌را آماده کنید. سپس قارچ و زرشک و جعفری و آویشن را هم به مخلوط گوشت چرخی اضافه کرده . بعد از این‌که آب گوشت چرخی کاملن کشیده شد، مایه پیراشکی آماده است. (مثل مایه ماکارونی می‌شود.)
خمیر پیراشکی را از نایلن خارج کرده و از مایه گوشتی یک قاشق غذاخوری پْر وسط خمیر می‌گذاریم و دوطرف خمیر را روی هم می‌آوریم و کناره‌های خمیر را با انگشت چین می‌دهیم. بعد پیراشکی‌ها را در روغن سرخ می‌کنیم.

این پیراشکی بسیار راحت و سریع آماده می‌شود. اگر خمیرآماده در دسترس ندارید می‌توانید از طرز تهیه خمیر پیراشکی که قبلن در این‌جا آموزش داده شده استفاده کنید.


15, 2009 01:23

 

دلمه كلم‌برگ

 


مواد لازم:

كلم يك عدد بزرگ
گوشت چرخ كرده ٧٠٠ گرم
برنج ٢٠٠ گرم
لپه ١٠٠ گرم
پياز سرخ شده چهار قاشق غذاخوري
رب گوجه‌فرنگي دوقاشق غذاخوري
شكر سه يا چهار قاشق غذاخوري
سركه نصف فنجان
نمك و زردچوبه و زعفران به مقدار لازم


طرز تهيه:

براي آماده كردن كلم ابتدا قابلمه بزرگي را آب كرده و روي حرارت مي‌گذاريم تا جوش بيايد سپس كلم را درسته از جهت ته كلم در آب جوش گذاشته به مدت دو – سه دقيقه تا كلم كمي نرم شود و سپس خارج كرده و با چاقوي تيز ته كلم را برش زده و برگ‌ها به راحتي جدا مي‌شوند. اين‌بار برگ‌ها را يكي يكي داخل آب جوش گذاشته تا يكي - دو جوش بخورد و نرم شود. برگ‌هاي بزرگ را با قيچي به دو نيم كرده و آماده مي‌گذاريم.
براي آماده كردن مايه داخل دلمه ابتدا برنج را در ظرفي ريخته با كمي نمك و آب مي‌پزيم به حدي كه نيم‌پز شود. لپه را هم جدا مي‌پزيم. گوشت را با پياز داغ تفت مي‌دهيم و نمك و زردچوبه و رب به آن مي‌زنيم . مايه گوشتي مثل مايه ماكاروني است.
سپس همه مواد را با هم مخلوط كرده و سركه و شكر به مايه اضافه مي‌كنيم. ميزان ترشي و شيريني دلمه بستگي به ذائقه خودتان دارد ولي دلمه كلم معمولن شيرين‌تر از دلمه برگ مو است.
از مايه آماده شده با قاشق بر مي‌داريم و داخل برگ‌هاي كلم مي‌گذاريم و برگ‌ها را مي‌پيچيم و در قابلمه مي‌چينيم. در انتها يك فنجان آب جوش و دوقاشق غذاخوري سركه و دوقاشق غذاخوري شكر و كمي زعفران مخلوط كرده و روي دلمه مي‌دهيم و با حرارت ملايم مي‌پزيم. دلمه كلم برگ آب زيادي براي پختن نمي‌خواهد. اگرنياز بود دوباره مقدار كمي آب جوش به آن اضافه مي‌كنيم. روي دلمه كره داغ مي‌دهيم و در ظرف مي‌چينيم.

***

طرز تهيه زولبيا را از آشپزخانه ماري برداشتم و درست كردم واقعن عالي شد. حيفم آمد لينك ندهم. حتمن امتحان كنيد.


24, 2009 11:22

 

طرز تهيه حليم

 

با تاسف از درگذشت خانم ‎ "رزا منتظمي" معروف به "مادر كدبانوهاي ايران". كتاب هنرآشپزي خانم رزا منتظمي راهنماي من در اوايل ازدواج بود و شايد شوق شيريني پزي و آشپزي را اين كتاب در من بوجود آورد و تنها كتاب آشپزي موجود در كتابخانه من است. يادش هميشه جاودان و روحش شاد.


مواد لازم براي پنج نفر:

گوشت سردست بدون استخوان نيم كيلو
بلغور گندم نيم كيلو
پياز يك عدد بزرگ
نمك كمي
دارچين و كره به مقدار لازم براي تزيين

طرز تهيه:

بلغور گندم را با مقداري آب مي‌گذاريم بپزد. آب به‌حدي باشد كه روي بلغور را بگيرد و بعداز اين‌كه آب آن خشك شد، بلغور را مانند كته دم مي‌كنيم. يعني دم كني رويش مي‌گذاريم تا بلغور كاملا پخته و له شود. پياز را خرد كرده با گوشت و مقدار كمي آب در ظرف ديگر مي‌پزيم كمي هم نمك به آن مي‌زنيم. بعد از پختن گوشت، بلغور را به آن اضافه مي‌كنيم سپس آن‌ها را با ميكسر خوب مخلوط كرده طوري كه گوشت و بلغور له شده و كش‌دارشود. دوباره آن‌‌را روي حرارت مي‌گذاريم تا كاملن جابيفتد و در اين مرحله بايد مرتب حليم را هم زد تا ته نگيرد.
حليم را توي ظرف كشيده با كره داغ شده و دارچين و قيمه تزيين مي‌كنيم.


23, 2009 02:05

 

خوراک فیله مرغ با قارچ

 

مواد لازم:

سینه مرغ دو عدد بزرگ ( یا فیله مرغ)
قارچ 250 گرم
پیاز یک عدد
سیر هفت حبه
پودر کاری یک قاشق مرباخوری
آب‌لیمو چهار قاشق غذاخوری
زعفران حل شده در آب یک لیوان
نمک به مقدار لازمطرز تهیه:
سینه مرغ را فیله کرده و به‌ شکل قطعات کوچک، خرد می‌کنیم.(مطابق شکل بالا)
پیاز را خرد کرده با کمی روغن سرخ می‌کنیم. وقتی پیاز طلایی شد سیرها را خرد کرده و به آن اضافه کرده و کمی سرتفت می‌دهیم. سپس سینه مرغ را به پیازداغ و سیرداغ اضافه کرده و کمی تفت می‌دهیم به‌حدی که رنگ آن سفید شود ولی خشک نشود. پودر کاری و آب‌لیمو و نمک را به هم‌راه یک لیوان آب زعفران به مرغ اضافه کرده و می‌گذاریم با حرارت ملایم بپزد. وقتی مرغ پخت، قارچ‌ها را خرد کرده و به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم کمی دیگر بپزد به‌حدی که آب آن خشک شود.
مقدار قارچ آ‌ن‌ بستگی به خودتان دارد، می‌توانید کم‌تر یا بیش‌تر کنید.
این خوراک خوشمزه، خیلی سریع آماده می‌شود و برای مهمانی‌ها می‌توانید به عنوان خورشت دوم از آن استفاده کنید.
این خوراک برای چهار تا پنج نفر در نظر گرفته شده.


پ.ن: امروز هفت‌مین سالگرد شیندخت است. طرز تهیه شیرینی کشمشی را می‌خواستم بگذارم که عکس آماده نداشتم ، پس لینک این شیرینی خوشمزه را که ماری عزیز در وبلاگش آموزش داده و بسیار خوش‌ظاهر و وسوسه‌انگیز است را در این‌جا می‌گذارم، تا دهن‌تان را شیرین کنید:)


23, 2008 10:43

 

کوکو و کشک بادمجان کبابی

 

یکی از سوغاتی‌های سمنان بادمجان است که بسیار خوش‌مزه است . شاید بخاطر زمین کویری سمنان است که این بادمجان‌ها بدون تخم و لذیذ هستند!
یادش به‌خیر استاد سمنانی‌ام، آقای شریعت‌مداری می‌گفت: "سمنانی‌ها در فصل تابستان واریته بادمجان راه می‌اندازند و انوع غذاها را از بادمجان درست می‌کنند." وقتی در یک سفر علمی دوستان سمنانی غذاهای بادمجانی‌شان را رو کردند فهمیدم منظور آقای شریعت‌مداری از واریته بادمجان چی بود؟!
حالا من‌هم این‌جا واریته بادمجان کبابی راه انداختم:)
دو غذای ساده و آسان و رژیمی با بادمجان کبابی را این‌جا می‌گذارم امیدوارم استفاده کنید.


کوکو بادمجان کبابی

مواد لازم:
بادمجان کبابی پوست کنده 7 عدد
تخم‌مرغ 5عدد
پیاز متوسط یک عدد
روغن مایع 4 قاشق غذاخوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:
پیاز را پوست کنده و در میکسر خرد می‌کنیم و سپس بادمجان‌های کبابی را به آن اضافه کرده و خوب له می‌کنیم و سپس نمک و زردچوبه و فلفل را به مواد اضافه کرده و تخم‌مرغ‌ها را دانه دانه در مخلوط می‌شکنیم و هم می‌زنیم تا مایه کوکو یک‌دست شود. سپس در تابه روغن می‌ریزیم و بعد از داغ شدن روغن, مایه کوکو را در تابه ریخته و با حرارت ملایم می‌گذاریم بپزد. بعد از این‌که یک‌طرف کوکو پخته شد آن‌را برمی‌گردانیم تا طرف دیگر کوکو هم بپزد.
این کوکو را می‌توانیم در فر هم بپزیم در این صورت فقط دو قاشق غذاخوری روغن در ظرف بریزید و مایه را داخل ظرف بریزید و در فر بگذارید.
من این کوکو را در فر درست کردم.


کشک بادمجان

مواد لازم:
بادمجان کبابی پوست کنده 5 عدد
پیازداغ دو قاشق غذاخوری
سیر 6 حبه
کشک ساییده 250 گرم
مغز گردو خردشده 3 قاشق غذاخوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم


طرز تهیه:
بادمجان‌های کبابی را در ظرف می‌ریزیم و سیرها را خرد کرده و با پیاز داغ و نمک و فلفل و زردچوبه به آن اضافه می‌کنیم و یک لیوان آب روی مواد ریخته و با حرارت ملایم می‌گذاریم بپزد. وقتی بادمجان‌ها پخته شد مغز گردو خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم و کشک را با کمی آب رقیق می‌کنیم . اگرآب بادمجان‌ها خشک نشده بود کشک را رقیق نکرده داخل آن می‌ریزیم ولی اگر آب آن کم بود با نصف استکان آب کشک را رقیق کرده و روی بادمجان‌ها می‌ریزیم. و بادمجان‌ها را هم می‌زنیم و با قاشق له می‌کنیم. یک ربع بعد از ریختن کشک, کشک بادمجان آماده است آن‌را با سیرداغ و نعناداغ و مغز گردو تزئین می‌کنیم.


26, 2008 11:58

 

پیراشکی سیب‌زمینی

 

مواد لازم:
سیب‌زمینی پخته سه عدد بزرگ
گوشت چرخ کرده 150 گرم
تخم‌مرغ یک عدد
پیاز سرخ شده دو قاشق غذاخوری
رب دو قاشق غذاخوری
زرشک یک قاشق غذاخوری
جعفری خشک دو قاشق غذاخوری
روغن به مقدار لازم
نمک دوقاشق مرباخوری
زردچوبه یک قاشق چای‌خوری
فلفل کمی

طرز تهیه:

ابتدا مایه میانی پیراشکی را به این طریق آماده می‌کنیم: گوشت چرخ کرده را با پیاز سرخ شده و دو قاشق روغن در تابه ریخته و تفت می‌دهیم. سپس رب و یک قاشق مرباخوری نمک و فلفل را به آن اضافه کرده , نصف استکان آب روی مواد ریخته می‌گذاریم با حرارت ملایم گوشت پخته و آب آن خشک شود. ( مایه میانی پیراشکی مثل سس اسپاگتی درست می‌شود.)
وقتی مایه پیراشکی آماده شد زرشک و جعفری خرد شده را به آن اضافه کرده و کنار می‌گذاریم.
سیب‌زمینی پخته را رنده کرده یا می‌کوبیم تا له شود سپس تخم‌مرغ را در آن می‌شکنیم و یک قاشق مرباخوری نمک هم به آن اضافه کرده خوب ورز می‌دهیم. در تابه روغن ریخته از مایه سیب‌زمینی کمی برمی‌داریم و در دست بصورت کتلت بزرگ باز می‌کنیم و سپس از مایه گوشتی پیراشکی یک قاشق در وسط آن گذاشته و آن‌را مثل کتلت شکل می‌دهیم و در تابه می‌گذاریم. به همین ترتیب پیراشکی‌ها را آماده کرده و سرخ می‌کنیم.

اگر سیب‌زمینی‌ها از نوعی هستند که وا می‌روند، می‌توانید به مایه سیب‌زمینی یک قاشق غذاخوری آرد ذرت اضافه کنید تا پیراشکی‌های شما باز نشوند.
این پیراشکی‌ها خیلی راحت و خوشمزه هستند.


پ.ن: طرز تهیه حلوای باقلوا را در این‌جا بخوانید.


31, 2008 06:20

 

کشک بادمجان

 

دوست عزیزی با ایمیل انتقاد کرده بود دستورات غذایی که در بخش آشپزی می‌گذارم به درد کسانی می‌خورد که آشپزی بلد هستند و کم‌تر مورد استفاده مجردها و دانشجوهاست و نوشته بودند که وقتی می‌نویسم نمک و فلفل به مقدار لازم، مشخص نیست چقدر است؟!
با تشکر از این دوست عزیز. من با این ذهنیت دستوراتی را این‌جا می‌گذارم که کسانی از بخش آشپزی استفاده می‌کنند، اصول اولیه آشپزی را واردند وبه این مسئله توجه نکرده بودم ممکن است مبتدی ها و آقایان مجرد هم از این بخش استقبال کنند! در مورد نمک و فلفل، چون این مسئله ذائقه‌ای است و بستگی به خود شخص دارد( شوری و تندی غذا) من معمولن مقدار نمی‌نوشتم ولی از این به بعد مقدار تقریبی نمک و فلفل را هم می‌نویسم ولی باز هم بستگی به ذائقه خودتان دارد شاید کمتر و بیشتر کنید یا اصلن از فلفل استفاده نکنید!

مواد لازم:

بادمجان سرخ شده 10عدد
گوجه فرنگی 4عدد
پیاز سرخ شده دو قاشق غذاخوری
فلفل سبز یک عدد (خرد شده)
کشک ساییده 250 گرم
نمک یک قاشق مرباخوری
زردچوبه یک قاشق چای‌خوری
فلفل سیاه یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:
بامجان‌های سرخ شده را در ظرف می‌چینیم و فلفل سبز خرد شده را و پیاز سرخ شده را هم به آن اضافه کرده و گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کرده روی بادمجان‌ها می‌چینیم و نمک و زردچوبه و فلفل به آن اضافه می‌کنیم. یک لیوان آب روی مواد ریخته و با حرارت ملایم می‌گذاریم بادمجان‌ها پخته شود.

بعد از اینکه بادمجان‌ها پخته شد (نباید خیلی له شود) کشک ساییده را با کمی آب (حدود یک استکان) رقیق کرده و به مواد اضافه می‌کنیم و مدت یک ربع می‌گذاریم کشک بجوشد. سپس کشک بادمجان آماده است. این کشک بامجان آب‌دار است ، آب آن مثل خورش بادمجان غلیظ شده و جا افتاده است.


7, 2008 11:27

 

شیربرنج

 

مواد لازم :

برنج 200 گرم
گلا ب یک استکان
شیر 2 لیتر
نمک یک قاشق مرباخوری


طرز تهیه:
برنج را تمیز می‌کنیم و خوب می‌شوییم و با مقداری آب دو ساعت خیس کنیم تا زودتر بپزد . سپس برنج را با دو لیوان آب و نمک می‌گذاریم کمی بپزد و نرم شود بعد شیر را اضافه کرده و حرارت را ملایم می‌کنیم تا شیر برنج آهسته بجوشد و کاملن پخته و غلیظ شود گلا ب را اضافه می‌کنیم و بعد از دو تا سه جوش از روی آتش بر می‌داریم و در ظرف می‌کشیم و با شکر یا شیره یا انواع مربا مصرف می‌کنیم.

پ.ن:من شیربرنج را بدون شکر و چاشنی دوست دارم ولی با مربای گل هم خوشمزه است.


8, 2007 10:33

 

بورانی بادمجان

 

موادلازم:
بادمجان سرخ شده ده عدد
آب گوجه‌فرنگی یک لیوان
سیر سه حبه (سه پر)
پیاز سرخ شده دوقاشق غذاخوری
روغن مایع دوقاشق غذاخوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:
سیر را خرد کرده ودر روغن سرخ می‌کنیم تا کمی طلایی شود. پیازسرخ شده را به آن اضافه کرده و نمک و زردچوبه و فلفل می‌زنیم و بادمجان‌های سرخ شده را در ظرف می‌چینیم و روی آن آب گوجه‌فرنگی می‌ریزیم و نصف لیوان هم آب اضافه می‌کنیم و با حرارت ملایم می‌گذاریم بادمجان‌ها کاملن پخته شود وآب آن خشک شود.
بعد از پختن بادمجان‌ها آنها را در داخل ظرف له می‌کنیم بطوری که بادمجان و آب گوجه فرنگی کاملن مخلوط شود.

این غذا بسیار سریع و راحت آماده می‌شود و خیلی خوشمزه است. به جای آب گوجه فرنگی می‌توانید گوجه‌فرنگی‌ها را بصورت حلقه‌حلقه روی بادمجان‌ها بچینید و در انتها بعد از پختن همراه بادمجان‌ها له کنید. اگر گوجه‌فرنگی هم در دسترس نبود از یک قاشق رب گوجه‌فرنگی استفاده کنید.
نوش جان


16, 2007 12:02

 

دلمه بادمجان

 

مواد لازم:

بادمجان درشت پنج عدد
گوشت چرخ کرده سیصد و پنجاه گرم
برنج یک لیوان
لپه یک استکان
گوجه فرنگی دو عدد
پیاز سرخ کرده سه قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی دو قاشق غذاخوری
نمک و زردچوبه به مقدار لازم

در عکس زیر مواد آماده و مخلوط شده را می بینید.

طرز تهیه:

برای دلمه بادمجان بهتر است از بادمجان های قلمی ولی کمی درشت استفاده کنید. بادمجان های چاق دلمه ای زبر هستند و خیلی خوشمزه نمی شوند.
قسمت بالای بادمجان ها را می گیریم و داخل بادمجان ها را خالی می کنیم.
گوشت را با پیاز سرخ شده تف می دهیم و سپس لپه را که قبلن پخته ایم و برنج را که خیس کرده ایم به آن اضافه می کنیم و نمک و زردچوبه و رب با یک لیوان آب به مواد اضافه کرده و با حرارت ملایم می گذاریم بپزد. ( در این مرحله برنج را مثل دمی به مواد اضافه می کنیم تا کمی پخته شود ولی خیلی نرم نشود)


بادمجان ها را با مایه دلمه پر می کنیم. در قابلمه مقداری از مواد داخل بادمجان را که خالی کردیم می ریزم و گوجه فرنگی ها را خورد کرده داخل آن می ریزم و با دو قاشق غذاخوری روغن کمی سرخ می کنیم. سپس بادمجان های پر شده را داخل قابلمه می چینیم و نصف لیوان آب ریخته و با حرارت ملایم می پزیم.
وقتی دلمه پخته شد و آب دلمه کاملن خشک شد کمی روغن داغ کرده روی دلمه ها می دهیم و آن را در ظرف می کشیم.


9, 2007 02:20

 

پیراشکی

 

مواد لازم برای خمیر پیراشکی:
آرد دو لیوان
پودر خمیر مایه یک قاشق غذاخوری
روغن جامد دو قاشق غذاخوری
تخم مرغ دوعدد
نمک یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه خمیر پیراشکی:
پودر خمیر مایه را در نصف استکان آب ولرم خوب حل می‌کنیم و می‌گذاریم خمیرمایه نیم‌ساعت بماند. سپس در ظرفی آرد را ریخته و تخم مرغ‌ها و خمیر مایه و نمک را مخلوط کرده و هم می‌زنیم بعد روغن را هم به آن اضافه می‌کنیم و خوب مخلوط می‌کنیم تا خمیر لطیفی بدست بیاید و بدست نچسبد. اگر خمیر کمی شل بود و به دست می‌چسبید کمی ارد به آن اضافه می‌کنیم ولی آرد نباید آنقدر زیاد باشد که خمیر خشک و شکننده شود. خمیر را مدت یک‌ساعت در جای گرمی می‌گذاریم تا ور بیایید. ( خمیر بعد از ور آمدن کاملن پف می کند و پوک است)

مواد لازم برای مایه گوشتی پیراشکی:
گوشت چرخ کرده چهارصد گرم ( در عکس زیر گوشت آماده شده را می‌بینید)
پیاز سرخ شده سه قاشق غذاخوری
جعفری خردشده یک قاشق غذاخوری
زرشک یک قاشق غذاخوری
رب یک قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

گوشت و پیاز داغ را با کمی روغن مخلوط کرده و در حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا گوشت کمی تفت بخورد و آبش کشیده شود. رب و نمک و فلفل و زردچوبه را با یک استکان آب به گوشت اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم گوشت کمی پخته شود ( مایه گوشتی پیراشکی مثل مایه گوشتی ماکارونی است) در انتها زرشک و جعفری را به آن اضافه می‌کنیم.

از خمیر گلوله کوچکی برمی‌داریم و خمیر را به ضخامت نیم سانتیمتر باز می‌کنیم و با دهانه لیوان دایره هایی از آن میبریم و از مایه گوشت وسط آن می‌گذاریم و لبه های خمیر را روی هم می‌آوریم و محکم کرده و چین می‌دهیم. همه پیراشکی ها را به همین ترتیب آماده می‌کنیم. پیراشکی را می‌توانیم هم در روغن فراوان سرخ کنیم و هم در فر بگذاریم.( من این پیراشکی ها را در فر درست کردم.) روی پیراشکی‌هایی که در فر می‌گذاریم را زرده تخم مرغ می‌مالیم .


17, 2007 02:47

 

دلمه برگ مو

 


مواد لازم:
برگ مو نیم کیلو
گوشت چرخ کرده نیم کیلو ( در شکل زیر من گوشت چرخ کرده را با پیاز داغ مخلوط کرده و کمی تف داده و آماده کردم)
سبزی دلمه ( تره – جعفری- شوید) نیم کیلو
برنج یک لیوان
لپه یک استکان
پیاز سرخ کرده چهار قاشق غذاخوری
آبغوره یک استکان
ماست یک استکان( بهتر است ترش باشد)
نمک و فلفل به مقدار کافی


طرز تهیه:
گوشت چرخ کرده را با پیاز سرخ کرده مخلوط کرده و کمی تف می‌دهیم . نمک و زردچوبه را به آن اضافه کرده با یک فنجان آب می‌گذاریم به آرامی بپزد.
لپه را جدا پخته و در ظرفی می‌ریزیم. سبزی را خرد کرده و به آن اضافه می‌کنیم. برنج را که قبلن خیس کرده ( مدت دوساعت باید خیس بخورد) به مخلوط لپه و سبزی اضافه می‌کنیم. سپس گوشت چرخ کرده پخته شده را به آن اضافه کرده و ماست را خوب هم می‌زنیم و با آبغوره به داخل مایه دلمه می‌ریزیم. اگر شما دلمه را شیرین دوست داشته باشید دو- سه قاشق شکر هم به مایه اضافه کنید. ( من دلمه را ترش درست می‌کنم )
مایه دلمه به شکل زیر در می آید به خاطر ماست و آبغوره که در داخلش ریخیتیم کمی آبدار است در انتهای کار می توانید آب آن را صاف کرده و به روی دلمه پیچیده شده بریزید.

کمی از مایه دلمه را بر می‌داریم و داخل برگ می‌گذاریم و برگ‌ها را روی هم می‌اوریم و محکم می‌پیچیم و داخل ظرف می‌گذاریم. به همین ترتیب همه برگ‌ها را روی هم بدون فاصله می‌چینیم بعد دو لیوان آب داخل ظرف دلمه می‌ریزیم و ظرف را روی حرارت ملایم می‌گذاریم تا پخته شود. اگر اب دلمه کم بود می‌توانید دوباره کمی آب جوش به آن اضافه کنید.

بهتر است دلمه با آب کم و حرارت ملایم پخته شود. بعد از پخته شدن دلمه کمی کره داغ کرده و روی ان می‌دهیم و در ظرف می‌کشیم.13, 2007 12:44

 

سمبوسه

 

مواد لازم

گوشت چرخ کرده 200 گرم
سیب زمینی آب پز 3 عدد
پیاز 1 عدد
جعفری 3 قاشق غذاخوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار کافی
نان لواش 6 عدد

طرز تهیه :

پیاز را رنده می کنیم و با گوشت مخلوط کرده و در کمی روغن سرخ می کنیم و سپس نمک و زردچوبه و فلفل و یک فنجان آب درون گوشت سرخ شده می ریزیم و گوشت را می پزیم. ( سمبوسه معمولن تند است و فلفل آن را طبق ذائقه خودتان باید اضافه کنید)
سیب زمینی پخته را رنده کرده و با جعفری خرد شده به گوشت اضافه می کنیم . ( من از جعفری خشک استفاده کردم) در صورت تمایل می توانید از قارچ هم استفاده کنید.
نان لواش را که بهتر است کمی خمیر باشد به صورت نوارهای باریکی می بریم و در ابتدا ی نوار از مایه سمبوسه روی نان می گذاریم و بصورت مخروظی آنها را می پیچیم ( در عکس های زیر روش پیچیدن سمبوسه را نشان دادم)در ظرف گودی روغن می ریزم و وقتی داغ شد سمبوسه ها را در آن سرخ می کنیم.
برای سبزی سمبوسه می توانید از سبزی های معطر هم استفاده کنید. همینطور اگر تخم گشنیز به آن اضافه کنید خوشمزه و معطر می شود ( تخم گشنیز یک قاشق غذاخوری)
با 6 عدد نان لواش 18 عدد سمبوسه درست می شود.17, 2007 02:47

 

کوکو اسفناج

 


مواد لازم

اسفناج 300 گرم
سیب زمینی دو عدد متوسط
پیاز 1 عدد متوسط
تخم مرغ 5 عدد
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم
روغن مایع به اندازه ای که کف تابه را بگیرد. (حدود 4 یا 5 قاشق غذاخوری)


طرز تهیه:

اسفناج را که خوب شستیم با سیب زمینی و پیاز چرخ می کنیم تا کاملن له و یکدست شود. نمک و زردچوبه و فلفل را اضافه کرده و تخم مرغ ها را به آن اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم.
روغن را در تابه ریخته می گذاریم کمی داغ شود و سپس مایه کوکو را داخل روغن می ریزیم و با حرارت ملایم می گذاریم پخته شود.
برای برگرداندن کوکو که روی آن هم پخته شود می توانیم کوکو را کامل در سینی برگردانیم و دوباره در تابه بگذاریم ولی راحت تر این است که کوکو را به چهار قسمت برش بزنیم و آنها را برگردانیم.
کوکو را می توانید با بورانی اسفناج بخورید که خیلی خوشمزه می شود.
نوش جان


9, 2007 02:23

 

حلیم بادمجان

 

مواد لازم:

بادمجان سرخ شده 10 عدد (اگر کوچک بود 15 عدد)
گوشت 600 گرم
لوبیای سفید 300 گرم
پیاز سرخ شده 3 قاشق غذا خوری
کشک ساییده 2 لیوان حل شده در آب( خیلی رقیق نشود)
نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار دلخواه

طرز تهیه:

گوشت و لوبیا و پیاز داغ را با 3 لیوان آب و نمک و فلفل و زردچوبه, می گذاریم کاملن بپزد. بعد بادمجان های سرخ شده را به گوشت اضافه می کنیم و خوب می کوبیم و مخلوط می کنیم.

هر مقدار آب گوشتی که باقیمانده داخل مخلوط می ریزم و می گذاریم در حرارت ملایم حلیم جا بیفتد و غلیظ شود. کشک را در انتهای پخت به آن اضافه می کنیم و بعد از 15 دقیقه حلیم آماده است و در ظرف می کشیم. برای تزیین حلیم بادمجان از نعنا داغ و گردو و یک قاشق ماست که کمی زعفران در آن حل کردیم, استفاده می کنیم.


30, 2006 11:36

 

کوفته تبریزی

 

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده 800 گرم
لپه 300 گرم (پخته)
برنج 2 قاشق غذا خوری ( پخته)
پیاز 3 عدد بزرگ
تخم مرغ 3 عدد
آلو 3 عدد
روغن 2 قاشق غذاخوری
رب یک قاشق غذا خوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار دلخواه


طرز تهیه:
لپه را پخته و چرخ می کنیم- یکی از پیاز ها را رنده کرده و با گوشت چرخ کرده مخلوط و لپه چرخ شده و برنج را که قبلن پختیم و یک عدد تخم مرغ و نمک و زردچوبه و وفلفل را به آن اضافه می کنیم - همه مواد را با هم مخلوط کرده و خوب له می کنیم. برای اینکه کوفته خوب و نرمی داشته باشیم و باز نشود , باید خوب کوبیده شود.( با میکسر این مواد خیلی خوب و یکدست کوبیده و مخلوط می شوند)
دو عدد از تخم مرغ ها را میپزیم تا سفت شود و پوست کنده برای داخل کوفته ها آماده می کنیم. سه عدد آلو را هم قبلن در آب می خیسانیم. از مخلوطمان گلوله ای به اندازه یک پرتقال بزرگ بر میداریم و میان آن را باز می کنیم یکی از تخم مرغ ها را داخل آن می گذاریم و گلوله را با دست خوب گرد می کنیم که روی تخم مرغ پوشیده شود. داخل یکی دیگر از گلوله ها را سه عدد آلو را می گذاریم و روی آن را می پوشانیم( دو عدد از کوفته های من تخم مرغ ویکی آلو دارد. از مغز گردو هم می توانیم برای داخل کوفته استفاده کنیم)
برای تهیه آب کوفته
دو عدد پیاز باقیمانده را رنده کرده با 5 – 6 لیوان آب و کمی نمک و زردچوبه و دوقاشق غذاخوری روغن و یک قاشق هم رب مخلوط می کنیم و می گذاریم آب جوش بیاید و کوفته های آماده شده را به آرامی داخل آبی که در حال جوش است می گذاریم و حرارت را کم می کنیم تا کوفته ها به آرامی پخته شود. داخل آب کوفته اگه دوست داشته باشید می توانید چند دانه آلو بیندازید. بعد از اینکه آب کوفته را داخل ظرف کشیدید روی آن کمی دارچین بریزید.


پ.ن: این کوفته را مامانم درست کردند:)


 
 

 

 

Links

دسته بندی

- کیک و شیرینی (30 مطلب)
- پلو ها و خورش ها (12 مطلب)
- پاستا (2 مطلب)
- انواع نان (3 مطلب)
- ترشیجات و مرباها و سس ها (14 مطلب)
- دسر (15 مطلب)
- سوپ ها و آش ها (5 مطلب)
- سالادها (8 مطلب)
- غذاهای فوری (12 مطلب)
- غذاهای محلی (15 مطلب)
- غذاهای ایرانی (18 مطلب)
- غذاهای خارجی (11 مطلب)


بانک اطلاعاتی بجنوردی‌ها

Recent

کوکوی کدوسبز
ماهی شکم پر
طرز تهیه پیراشکی با خمیر آماده
دلمه كلم‌برگ
طرز تهيه حليم
خوراک فیله مرغ با قارچ
کوکو و کشک بادمجان کبابی
پیراشکی سیب‌زمینی
کشک بادمجان
شیربرنج

Archives

2019
2019
2018
2017
2017
2016
2016
2016
2016
2016
2015
2015
2015
2015
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2006
2006
2006
2006

Logo


 

 

هرگونه برداشت از مطالب يا تصاوير اين وب‌لاگ بدون ذکر نام و آدرس ماخذ ممنوع است.
 
شراره انصاری
 

 

کليه‌ی حقوق اين سايت متعلق به شيندخت‌دات‌کام می‌باشد
 [ای‌ميل به سايت]  [ارسال اين صفحه به دوستان ]  []