آشپزخانه‌ی شيندخت

خانه         يادداشت‌های روزانه         بجنورد         اشعار ترکی         > آشپزخانه <         فوتوبلاگ

22, 2015 11:15

 

لقمه ی نان و ماست و سبزی ...

 

مواد لازم برای چهار رول نان:

ماست چکیده به مقدار لازم
نان تافتون دو عدد
سبزی خوردن خرد شده به مقدار لازم
کنجد چهار قاشق غذاخوری
گردوی خرد شده چهار قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

نان تافتون را از وسط نصف کرده و روی آن ماست چکیده می مالیم طوری که تمام سطح نان را بپوشاند و بعد یک قاشق کنجد و یک قاشق گردوی خرد شده را روی سطح ماست می پاشیم و سپس روی آن ها را با سبزی خرد شده می پوشانیم و نان را رول کرده و در نایلون می گذاریم. باقی نان ها را هم به همین ترتیب اماده و رول می کنیم و داخل نایلون گذاشته و به مدت یکساعت در یخچال می گذاریم. سپس از یخچال خارج کرده و برش می زنیم و در ظرف می چینیم.

این لقمه های اماده و سالم عصرونه ی خوشمزه است و یا به جای ساندویچ از این لقمه ها برای مدرسه ی فرزندانتان استفاده کنید.
نوش جان


31, 2014 10:30

 

سیب زمینی توی فر

 


سبب زمینی با سس کچاپ از پیش غذاهای مورد علاقه ی همه است. برای اینکه این غذا را سالم تر سرو کنیم به جای سرخ کردن از این دستور استفاده کنید.

مواد لازم:
سیب زمینی آب پز 5 عدد
پیاز متوسط یک عدد
سیر سه حبه
تخم مرغ یک عدد
شیر نصف فنجان
نمک و فلفل و آویشن به مقدار لازم

طرز تهیه:

ته ظرف پیرکس را با کمی کره چرب می کنیم. سپس پیاز را پوست کنده و حلقه حلقه کرده ته ظرف می چینیم. سیر را هم خرد کرده روی ان می ریزیم و طرف را برای مدت ده دقیقه در فری که قبلن روشن کردیم و داغ شده قرار می دهیم. سپس سیب زمینی ها را ورقه ورقه کرده روی پیاز ها که در اثر حرارت کمی نرم شده قرار می دهیم و روی سیب زمینی ها کمی کره خرد می کنیم یا روغن زیتون می ریزیم و دوباره در فر می گذاریم تا کمی برشته شود. تخم مرغ را در ظرفی شکسته و شیر و نمک و فلفل و اویشن به ان اضافه می کنیم و هم می زنیم. وقتی سیب زمینی و پیاز کمی برشته شدن شیر و تخم مرغ را روی ان می دهیم و دوباره در فر برای ده دقیقه می گذاریم تا تخم مرغ ببندد و شیر جذب سیب زمینی ها شود.
این پیش غذا خیلی سریع و راحت ولی خوشمزه و سالم است.
نوش جان


8, 2014 01:30

 

همبرگر

 

مواد لازم:

گوشت چرخی 500 گرم
پیاز یک عدد
سیر دو حبه
تخم مرغ یک عدد
پودرسوخاری 3 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه:

سیر و پیاز را رنده کرده و اب انرا گرفته با گوشت چرخ کرده مخلوط می کنیم. سپس تخم مرغ و نمک و فلفل و پودر سوخاری را به ان اضافه کرده خوب ورز می دهیم تا مواد بخوبی مخلوط شوند. مواد را به 5 قسمت تقسیم کرده و گلوله هایی درست کرده روی کاغذ روغنی یا کیسه فریزر انرا پهن کرده و بصورت گرد و همبرگری کرده. انها را می توانیم در فریزر نگهداریم یا اینکه تازه به تازه بپزیم. برای پختن ان تابه را با کمی کره چرب کرده و در حرارت ملایم همبرگرها را می پزیم و با قارچ و پنیر و یا ساده سرو می کنیم.


4, 2013 06:10

 

سوفله‌ي سبزيجات با عشق

 

اين غذا را بصورت ابتكاري از تركيب سبزيجاتي كه داخل يخچال داشتم درست كردم و طبق پيشنهاد دوستان نام آن را ” سوفله ي سبزيجات” گذاشتم. دوست خوبم خانم شبنم بهنيا, با خواندن متني كه براي اين غذا در يادداشت‌هاي روزانه‌ام گذاشته بودم , پيشنهاد دادن هر نامي كه انتخاب شد يك ” عشق” هم در ادامه‌ي آن بگذارم. پس اين غذا را ”سوفله‌ي سبزيجات با عشق” نام دادم.

http://www.shindokht.com/blog/2013/08/post_526.html


موادلازم:

پياز يك عدد
سير سه حبه
كلم يك چهارم كلم متوسط
سيب زميني آب پز شده ٤ عدد
پاپريكا يك عدد
گوجه فرنگي ٣ عدد
هويج پخته ٢ عدد
قارچ پخته يك فنجان
تخم مرغ يك عدد
پنير پيتزا ٢ قاشق غذاخوري
نمك و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
سبزي خشك معطر ( رزماري يا اويشن) يك قاشق چاي‌خوري

طرز تهيه:

كمي كره در تابه ريخته و پياز را حلقه حلقه مي‌كنيم و داخل تابه مي‌ريزم و در تابه را مي‌گذاريم با حرارت ملايم دو - سه دقيقه تفت بخورد. سپس سير را خلال كرده به ان اضافه مي‌كنيم و هم مي‌زنيم و دوباره در تابه را مي‌گذاريم. كلم را ريز خرد كرده وقتي سير و پياز تفت خورد (نبايد طلايي شود) داخل تابه ميريزم تا با پياز و سير مخلوط شود و هم مي‌زنيم تا تفت بخورد در اين مرحله پياز و سير وكلم كمي طلايي مي‌شوند. بعد پاپريكا را كه خرد كرديم اضافه مي كنيم وهم مي‌زنيم تا با بقيه مواد مخلوط شود و تفت بخورد و سپس گوجه فرنگي خرد شده را به مخلوط اضافه كرده هم مي‌زنيم و در تابه را مي‌گذاريم تا مواد كمي پخته شوند. نمك و زردچوبه و فلفل را به ان اضافه كرده و حرارت را كمي زياد مي‌كنيم و يك قاشق غذاخوري كره به مواد اضافه كرده بعد سيب زميني پخته خرد شده و هويج پخته و قارچ را به ان اضافه مي‌كنيم و خوب مخلوط مي‌كنيم. تخم مرغ را در ظرفي شكسته هم مي‌زنيم و سبزي معطر و پنير پيتزا را داخل تخم مرغ مي‌ريزيم و انرا روي مواد مي‌دهيم و در تابه را مي گذاريم به حدي كه پنير پيتزا ذوب شود.
اين غذا بسيار سريع اماده مي‌شود و خيلي خوشمزه است.


1, 2012 12:35

 

جغوربغور جگر یا *جییر جیغیتماسی/Jiyar jigitmasi

 


دوست خوبم, شهربانوي عزيز ( وبلاگ زن متولد ماكو) زحمت كشيده و دستور خوراك خوشمزه‌ي جغوربغور را به همراه عكس براي آشپزخانه‌ي شيندخت فرستاده.

مواد لازم:
جگر سیاه : نیم کیلو
سیب زمینی : 3 عدد متوسط
پیاز : 1 عدد بزرگ
نمک و ادویه ( فقط زرد چوبه و فلفل از هر کدام به اندازه‌ی نصف قاشق چای‌خوری )
روغن

طرز تهيه:
سیب زمینی را پوست گرفته و می‌شوییم و سپس به قطعات كوچك خرد مي كنيم (بصورت چهارگوش و به اندازه‌ي حبه قند) و داخل روغن سرخ کرده و کنار می‌گذاریم.
پیاز را نگینی خرد و داخل روغن سرخ می‌کنیم به اندازه‌ای که طلائی شود .
جگر را هم مانند سيب زميني چهارگوش خرد كرده و داخل روغن تفت می‌دهیم و بعد شعله اجاق را کم کرده و در ماهی تابه را می‌گذاریم تا زمانی که آبش كشيده شود و بعد شعله اجاق را زیاد کرده و پیاز و سیب زمینی سرخ کرده را كه قبلن آماده كرديم به جگر اضافه و نمک و فلفل و زردچوبه و مقدار بسیار کمی رب انار اضافه کرده و خوب هم می‌زنیم وقتي همهي مواد خوب باهم مخلوط شدند و رب انار به خرد آن رفت داخل ظرف دلخواه ریخته و سر سفره می‌آوریم. برای تزئین می توانیم از تربچه یا گوجه فرنگی‌های کوچک استفاده کنیم.

با تشكر از شهربانوي عزيز بابت دستور اين خوراك خوشمزه لازم به توضيحه اگر مايل باشيد به اين خوراك مي‌توانيد جگر سفيد و دل و قلوه را هم اضافه كنيد. حتا مي ‌توانيد مقداري گوشت گوسفند تازه را هم ريز خرد كرده به اين خوراك اضافه كنيد و در انتها وقتي خوراك به روغن افتاد و امده‌ي سرو شد چند تكه نان بصورت لقمه‌هاي بزرگ خرد كرده داخل آن بياندازيد تا با روغن و مواد خوراك مخلوط شود . اين لقمه‌هاي نان هم بسيار لذيذ مي‌شود و خوراك را با همين نان‌هاي آغشته به مواد جغوربغور نوش جان كنيد.
اين يك غذاي سريع و خوشمزه است و البته مقوي.

*جییر جیغیتماسی/Jiyar jigitmasi- اسم تركي خوراك جغوربغور است


27, 2012 04:36

 

كوكو سيب‌زميني با طعم پيازچه

 

كوكوي سيب‌زميني جزو غذاهاي ساده و خوش‌مزه است كه با طعم‌دار كردن آن مي‌توانيم اين غذا را متنوع كنيم.
من معمولن اين كوكو را با سبزيجات مختلف طعم‌دار مي‌كنم. براي مثال از كدو سبز استفاده مي‌كنم يا گشنيز و ...
در اينجا دستور كوكو سيب‌زميني با طعم پيازچه را مي‌گذارم .

مواد لازم:

سيب‌زميني آب‌پز 4 عدد بزرگ يا 7 عدد متوسط
تخم مرغ 2 عدد
پيازچه 100 گرم
نمك و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم
سبزي معطر خشك يك قاشق مرباخوري ( سبزي معطر مي‌توان از: نعنا- ترخون- ريحان و مرزه استفاده كرد من در اين كوكو از ترخون وريحان خشك استفاده كردم)

طرز تهيه:

پيازچه‌ها را خيلي ريز ساطوري مي‌كنيم و سيب زميني‌هاي آب‌پز و پوست گرفته را, رنده كرده با پيازچه مخلوط و نمك وفلقل و زردچوبه و سبزي معطر را به آن اضافه مي‌كنيم و تخم مرغ‌ها را داخلش مي‌شكنيم و خوب ورز مي‌دهيم .
من براي ورز دادن كوكوي سيب زميني از ميكسر استفاده نمي كنم چون به نظرم ميكسر سيب‌زميني راخيلي چسبنده مي كند و كوكوي آن جالب از آب در نمي‌آيد و با دست ورز مي‌دهم.
بعد از اينكه همه‌ي مواد خوب با هم مخلوط شدن در تابه كه روغن ريختيم و داغ شد, از مواد گلوله‌اي بر مي‌داريم و توي دست شكل مي‌دهيم و در تابه مي‌چينيم. پس ازسرخ شدن در ظرف مي‌چينيم.

پ.ن: براي گرفتن روغن اضافه كوكو در ظرفي, دستمال آشپزخانه مي‌گذاريم و كوكوها را داخل آن مي‌چينيم .


7, 2011 11:07

 

املت گوجه‌فرنگی

 


مواد لازم برای سه نفر:

گوجه‌فرنگی رسیده و نرم نیم کیلو
کره 100گرم
تخم مرغ سه عدد
نمک و فلفل به مقدار لازم


طرز تهیه:

گوجه‌فرنگی‌ها را شسته و به مدت یک دقیقه در آب در حال جوش می‌اندازیم و بعد از آن بلافاصله در آب سرد انداخته تا براحتی پوست آن‌ها را جدا کنیم.
در ظرفی کره را ریخته روی حرارت می‌گذاریم و گوجه فرنگی‌های پوست گرفته را خرد کرده داخل آن می‌ریزیم. نمک و فلفل اضافه کرده و حرارت را کم می‌کنیم و در ظرف را می‌گذاریم تا گوجه‌فرنگی‌ها پخته و له شود و جا بیفتند. نباید آب آن کاملن خشک شود.
سپس تخم مرغ‌ها را در ظرفی شکسته و خوب هم می‌زنیم و به گوجه‌فرنگی‌ها اضافه می‌کنیم و مدت ده دقیقه با حرارت ملایم می‌گذاریم تخم مرغ‌ها پخته شود و املت آماده شود.


2, 2011 05:40

 

تست پیچ

 

مواد لازم برای 6 نفر

نان تست 12 عدد
ژامبون شش ورق
پاپریکا یک عدد
قارچ 6 تا 8 عدد
پنیر پیتزا 100 گرم ( پنیر ورقه‌ای، 6 ورق)
نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:

قارچ و پاپریکا را خرد کرده و با هم مخلوط و نمک و فلفل می‌زنیم. روی نان تست کمی پنیر می‌ریزیم و ژامبون را روی نان قرار داده و روی ژامبون , از مخلوط قارچ و پاپریکا می‌ریزیم و روی آن‌را با پنیر پیتزا می‌پوشانیم و یک نان تست روی آن قرار می‌دهیم. همه نان‌ها را به این طریق آماده می‌کنیم. سپس ساندویچ میکر را گرم کرده و نان تست‌های آماده را در ساندویچ میکر قرار می‌دهیم.
اگر ساندویچ میکر در دسترس ندارید می‌توانید از ماکرویو یا فر استفاده کنید. البته با ساندویچ میکر, نان تست‌ها بصورت پرس شده در می‌آیند و شکل بهتری می‌گیرند.

مواد داخل تست پیچ را می‌تواتید طبق ذائقه‌تان تغییر دهید. از مرغ پخته یا تن ماهی و یا سوسیس و ... استفاده کنید.
ژامبون را هم می‌توانید مثل قارچ و فلفل خرد کنید و همه مواد را مخلوط کنید و روی نان تست بگذارید.
این ساندویچ‌ها بسیار سریع و آسان آماده می‌شوند و برای مهمانی و پیک‌نیک‌های عصرانه بسیار مناسب است.


31, 2011 05:30

 

ساندویچ ماهی تن مذاب (Tuna Mellt)

 

مواد لازم برای 4 نفر:

کنسرو تن ماهی دو قوطی
سس مایونز 2 قاشق غذاخوری سر پر
فلفل سیاه به مقدار دل‌خواه
گوجه فرنگی بزرگ 2 عدد
پنیر چدار یا در صورت نبودن پنیر پیتزا ورقه‌ای یک بسته
نان تست یا باگت 4 عدد

طرز تهیه:

تن را در صافی ریخته و حسابی می‌چلونیم تا روغن یا اگر در داخل آب است آب آن کاملن خارج شود ( تن ماهی در امریکا داخل آب است و برای چلوندن آب آن داخل صافی می‌ریزیم)
سپس، سس مایونز و فلفل سیاه را به آن اضافه کرده و مخلوط می‌کنیم. نیاز به نمک ندارد چون "تن" نمک دارد ولی اگر دوست داشتید طبق ذائقه خودتان نمک اضافه کنید.

سپس قسمت بالای فر را روشن کرده نان‌های باگت را باز کرده و در فر می‌گذاریم تا سطح داخلی نان کمی برشته شود. سپس تن ماهی را در تمام سطح نان مالیده و دوباره در فر قرار می‌دهیم تا تن کمی داغ شود و رنگ آن کمی تغییر کند .
سپس از فر خارج کرده و گوجه فرنگی‌ها را که برش زدیم روی آن می‌چینیم و پنیر چدار یا پنیر پیتزا را روی گوجه‌ها چیده و دوباره در فر می‌گذاریم تا پنیر ذوب و برشته شود. سپس ساندویچ‌ها را از فرخارج کرده و سرو می‌کنیم.


من یکی از ساندویچ‌ها را با نان فوکاسیو درست کردم و یکی را با نان باگت

می‌توانید به جای گوجه فرنگی از پیاز استفاده کنید. پیاز را ورقه ورقه کرده و روی تن بگذارید با پیاز خوشمزه‌تر می‌شود.

شهرام از لس‌آنجلس


4, 2010 10:12

 

پنیر طعم‌دار

 


مواد لازم:

شیر یک کیلو
ماست چهار قاشق غذاخوری
سیاه‌دانه به مقدار لازم ( به جای سیاه دانه می توانید از زیره سیاه و سبزی‌های معطر خشک شده هم استفاده کنید)

طرز تهیه:

شیر را جوشانده سپس ماست را داخل شیر در حال جوش می‌ریزیم و حرارت را کم می‌کنیم تا شیر بصورت بریده بریده در بیاید. تقریبن مدت پنج دقیقه طول می‌کشد. آب‌کش را روی ظرفی قرار می‌دهیم و روی آب‌کش پارچه نازکی می‌کشیم و شیر را درون پارچه می‌ریزیم . بعد چاشنی مورد نظر را به آن اضافه می‌کنیم (سیاهدانه یا زیره سیاه یا ترخون و ...) بعد پنیر را در وسط پارچه جمع می‌کنیم و پارچه را روی هم می‌آوریم و با بشقابی روی پارچه فشار می دهیم و مدت یک ربع می گذاریم تا اب پنیر کشیده شود.
مقداری از اب پنیر آن‌را داخل ظرف ریخته کمی نمک اضافه می کنیم و پنیر را برش زده داخل آن بگذارید بعد از یک روز پنیر خوش‌مزه و طعم‌دار آماده است.

شوری پنیر بستگی به ذائقه خودتان دارد. اگر پنیرتان زیاد شور شد می‌توانید قبل از استفاده کمی در آب سرد بگذارید. ولی به‌تر است از ابتدا نمک زیاد نریزید. من سه نوع پنیر با چاشنی: سیاه‌دانه- زیره‌سیاه و ترخون درست کردم که هرسه خوش طعم و خوشمزه هستند.
هر کیلو شیر تقریبن 180 گرم پنیر می‌دهد. به‌تر است پنیر را کم و تازه تازه درست کنید.

******

اضافه ده در سوم آذرماه

دوست عزیزی طرز تهیه پنیر کم چرب با سرکه سفید را به‌صورت مصور برایم فرستاده است. با تشکر از این دوست عزیز.

مواد لازم:
شیر کم چرب 4 لیتر
سرکه سفید یک فنجان
سیاه دانه کمی
نمک کمی

این دوست عزیز نمک و سیاه‌دانه را داخل شیر درحال جوش ریخته است.

19, 2008 01:06

 

خاگینه

 

مواد لازم:
تخم‌مرغ 4 عدد
پنیر پیتزا رنده شده 2 قاشق‌غذاخوری
مغز گردو خرد شده 1 قاشق‌غذاخوری
هویج رنده شده 1 قاشق‌غذاخوری
قارچ 4 عدد
فلفل دلمه‌ای خرد شده 1 قاشق‌غذاخوری
نمک و زردچوبه و آویشن کمی
روغن مایع 2 قاشق‌غذاخوری

تخم‌مرغها را خوب هم می‌زنیم و همه مواد را به آن اضافه کرده و نمک و زردچوبه و آویشن می‌ریزیم و در تابه که روغن را داغ کردیم , می‌ریزیم

در ِ تابه را می‌گذاریم تا تخم‌مرغ‌ها با حرارت ملایم پخته شود و سپس آنرا بر می‌گرانیم تا روی دیگر تخم‌مرغ‌ها هم پخته شود.
این خاگینه خیلی سریع آماده می‌شود و صبحانه کاملی برای یک روز تعطیل است.


22, 2007 12:41

 

یک نوع املت گوجه‌فرنگی

 

مواد اولیه:
گوجه‌فرنگی دوازده‌عدد
قارچ پنج‌عدد
فلفل دلمه‌ای یک‌عدد
پیاز سرخ شده دوقاشق غذاخوری
سیر چهارعدد
تخم مرغ سه‌عدد
جعفری خردشده دوقاشق غذاخوری
روغن مایع سه قاشق غذاخوری
نمک وفلفل به مقدار لازم
پنیر پیتزا رنده شده دوقاشق غذاخوری ( در صورت تمایل می‌توانید از پنیر پیتزا استفاده کنید)

طرز تهیه: ظرف پیرکسی را انتخاب کنید و یک قاشق روغن در آن بریزید، سپس گوجه‌فرنگی‌ها را به صورت ورقه درآورده و در ظرف بچینید. قارچ‌ها را هم ورقه‌ورقه کرده روی گوجه‌فرنگی‌ها بگذارید و فلفل ها را ریز خرد کرده و روی گوجه‌فرنگی و لابلای آن‌ها بریزید. سیر را هم ریز خرد کنید و با پیازداغ لابلای گوجه‌فرنگی‌ها بریزید. روی ورقه‌های گوجه‌فرنگی جعفری خرد شده بریزید ( من از جعفری خشک استفاده کردم، می‌توانید از جعفری تازه هم استفاده کنید) همه گوجه‌فرنگی‌ها و قارچ‌ها را به این ترتیب ورقه‌ورقه می‌کنیم و در ظرف می‌چینیم. در انتها دو قاشق روغن مایع و کمی نمک روی آن می‌دهیم و در ِ ظرف را می‌گذاریم وروی حرارت با شعله ملایم می‌گذاریم تا پخته شود. ( می‌توانیم املت را داخل فر یا ماکرویو بپزیم.)
وقتی گوجه‌فرنگی‌ها پخته شدند و حالت نرم پیدا کردند، اگر آب املت زیاد بود حرارت را کمی بیشتر می کنیم و درِ ظرف را باز می‌گذاریم تا آب آن خشک شود ( ولی دقت کنید ته املت نسوزد) سپس تخم‌مر غ‌ها را در ظرفی شکسته و هم می‌زنیم. اگر از پنیر پیتزا استفاده کردیم پنیر را هم داخل تخم‌مرغ ها ریخته و با کمی نمک هم می‌زنیم تا خوب مخلوط شود سپس تخم‌مرغ را به املت اضافه می‌کنیم و درِ ظرف را می‌گذاریم تا تخم‌مرغ‌ها پخته شود. اگر از پنیر پیتزا استفاده کردید، بهتر است در مرحله آخر که تخم‌مرغ و پنیر پیتزا اضافه می‌شود ظرف را داخل فر یا ماکرویو بگذاریم تا پنیر و تخم‌مرغ خودش را بگیرد. این املت خیلی ساده و راحت و بسیار خوشمزه است. 
 

 

 

Links

دسته بندی

- کیک و شیرینی (30 مطلب)
- پلو ها و خورش ها (11 مطلب)
- پاستا (2 مطلب)
- انواع نان (3 مطلب)
- ترشیجات و مرباها و سس ها (14 مطلب)
- دسر (15 مطلب)
- سوپ ها و آش ها (5 مطلب)
- سالادها (8 مطلب)
- غذاهای فوری (12 مطلب)
- غذاهای محلی (15 مطلب)
- غذاهای ایرانی (18 مطلب)
- غذاهای خارجی (10 مطلب)


بانک اطلاعاتی بجنوردی‌ها

Recent

لقمه ی نان و ماست و سبزی ...
سیب زمینی توی فر
همبرگر
سوفله‌ي سبزيجات با عشق
جغوربغور جگر یا *جییر جیغیتماسی/Jiyar jigitmasi
كوكو سيب‌زميني با طعم پيازچه
املت گوجه‌فرنگی
تست پیچ
ساندویچ ماهی تن مذاب (Tuna Mellt)
پنیر طعم‌دار

Archives

2018
2017
2017
2016
2016
2016
2016
2016
2015
2015
2015
2015
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2013
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2012
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2011
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2010
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2006
2006
2006
2006

Logo


 

 

هرگونه برداشت از مطالب يا تصاوير اين وب‌لاگ بدون ذکر نام و آدرس ماخذ ممنوع است.
 
شراره انصاری
 

 

کليه‌ی حقوق اين سايت متعلق به شيندخت‌دات‌کام می‌باشد
 [ای‌ميل به سايت]  [ارسال اين صفحه به دوستان ]  []